(ואיך כל זה קשור לאושר שלך?)

האם אתם מגשימים את החלומות שלכם?
האם אתם מאושרים?
האם כשאתם נכנסים בלילה למיטה ושמים את ראשכם על הכרית, אתם נרדמים עם חיוך מתוק של סיפוק והודיה על היום המדהים שהיה לכם?
האם אתם קמים בבוקר עם שיר חדש בלב ואתם נלהבים לקראת היום
המדהים שמצפה לכם?

כי אם לא, משהו שם לא עובד, משהו אבד בדרך. כשהיינו ילדים ידענו להיות מאושרים רק מהרגע הזה, רק מלהיות נוכחים בתוך החיים. לא היינו זקוקים לכך שמישהו יאשר אותנו בכדי להיות מאושרים. אז מה הקשר בין ניצחון, הצלחה ואושר?

 

תשובה לכך ניתן אולי לקבל מפילוסופיית האימון של ג’ון וודן, שנחשב למאמן המכללות המצליח בהיסטוריה, כאשר באמתחתו לא פחות מעשרה תארי אליפויות כמאמן מכללת UCLA  בשנות השישים והשבעים, כולל שבעה רצופים.

וודן, שטיפח בין היתר את קארים עבדול ג’באר, ביל וולטון וגייל גודריץ’, אימן את UCLA במשך 27 עונות, במהלכן ניצח לא פחות מ-620 משחקים, כולל רצף בלתי נתפס של
88 ניצחונות שלא יישבר לעולם. “קשה לי לדבר על קואץ’ וודן”, ספד לו ג’באר לאחר מותו של וודן. “הוא היה אדם מורכב, אבל לימד אותנו כדורסל באופן הפשוט ביותר. הוא השתמש בענף הזה כדי ללמד אותנו איך לנהוג בכל סיטואציה בחיים. הוא היה יותר כמו הורה מאשר מאמן”.

 

מה שאתה לומד אחרי שאתה יודע הכל, הוא מה שבאמת קובע.” ג’ון וודן

אחד הדברים שאפיינו את ג’ון וודן כמאמן, היא דרך התייחסותו להצלחה. שלא כגישה הרווחת בתחום הספורט, שם הניצחון והניקוד הם החשובים ביותר. וודן דאג תמיד להזכיר לשחקניו, שהדבר החשוב ביותר הוא לעשות כמיטב יכולתך “אם עשית את המאמץ לעשות את הכי טוב שאתה יכול באופן קבוע, התוצאות יהיו בערך מה שהן צריכות להיות, לא בהכרח מה שאתה רוצה שהן יהיו, אבל הן יהיו בערך מה שהן צריכות להיות, ורק אתה תדע אם אתה יכול לעשות זאת”.  עוד אמר “שלוות הנפש מושגת רק על ידי שביעות הרצון מהידיעה שהתאמצת לעשות את המיטב שאתה מסוגל לו”.

איך כל זה קשור לאימון אישי ולאושר?
אחד הדברים שמלמדים ונוטעים בנו משחר ילדותנו הוא החשיבות של להצליח בחיים.
לא רק זאת, אנחנו מקבלים בנוסף רשימה מההורים, מביה”ס, מהעולם  – מה צריך לעשות ולאן צריך להגיע ואיך תראה הצלחה. על רשימה זאת אנחנו מוסיפים עוד רשימה משלנו. ופתאום, מבלי שנשים לב, אנחנו הולכים בעולם הזה וכל הזמן עסוקים בלבדוק את ההצלחה שלנו ביחס לרשימה זו. המקום אליו האצבע שלנו מופנית נעשה יותר חשוב מהמקום בו אנו נמצאים ברגע זה. המחיר שאנו משלמים כשאנחנו מאמצים גישה זאת הוא ויכוח תמידי עם המציאות, מה שגורם לנו לסבל, תסכול ואכזבה.

האם אתם מגשימים את החלומות שלכם? האם אתם מאושרים? האם כשאתם נכנסים בלילה למיטה ושמים את ראשכם על הכרית אתם נרדמים עם חיוך מתוק של סיפוק והודיה על היום המדהים שהיה לכם? האם אתם קמים בבוקר עם שיר חדש בלב ואתם נלהבים לקראת היום המדהים שמצפה לכם?

כי אם לא, משהו שם לא עובד, משהו אבד בדרך. כשהיינו ילדים ידענו להיות מאושרים רק מהרגע הזה, רק מלהיות נוכחים בתוך החיים.

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעת ה“קואוצ’ינג”. כל אחד לוקח לעצמו מאמן או מאמנת.  יותר ויותר נשמעים המושגים התפתחות אישית, העצמה אישית,  ליווי עסקי, אימון להצלחה, יעוץ עסקי. בשביל מה זה טוב?

ניתן ללמוד  מג’ון וודן, שכמאמן כדורסל, שהוא לא האמין רק באימון כדורסל מקצועי וטוב. הוא האמין שיש בכל אחד מאיתנו הרבה מעבר לזה ודרבן את השחקנים להיות אנושיים, לקחת אחריות אישית, להיות מחויבים לעצמם ולעשות כמיטב יכולתם.

אימון אישי, בין אם פרטני או בקבוצה, מטרותיו זהות לחלוטין. כל תהליך אימון באשר הוא, הוא תהליך של ניהול שינוי. זהו תהליך למידה מעצים, המאפשר לאדם להתקדם לעבר מטרותיו, להתפתח, לצמוח, להגשים ולמצות את הפוטנציאל הטמון בו.

וכן, בכל אחד מאיתנו טמון פוטנציאל בלתי מוגבל להצלחה.


למה לקחת מאמנת אישית או מאמן עסקי?
בדומה לעולם הספורט, גם בתחום האישי או העסקי, אם אני רוצה ליצור תוצאות אחרות בחיי עלי לפעול, לעשות דברים חדשים. אנו נוטים לעשות את אותם דברים שוב ושוב ולצפות שכתוצאה מהם יקרו דברים חדשים. ההיגיון הפשוט אומר בדיוק להיפך.על מנת שיקרו דברים אחרים/חדשים בחיי, עלי לעשות דברים אחרים/חדשים. לרוב אנו תקועים בנקודות מבט, אמונות, תפיסות דעות וסיפורים, שמשאירים אותנו באותו מקום. בכדי ליצור פריצות דרך בחיינו עלינו לוותר על כל אלה. מאמן או מאמנת הם קודם כל שותפים לדרך, הם מציבים מולנו מראה כדי לראות את הדברים כמו שהם, גם כאשר לא הכי קל לנו להסתכל. מאמן אישי ישקף לנו, ידריך אותנו, יכוון אותנו, יאתגר אותנו ויותר מכל יהיה מחויב להגשמה האישית שלנו כבני אדם. מאמן עסקי יעשה זאת בהקשר העסקי שלנו. זה אותו אדם שתמיד יזכיר לנו מה באמת חשוב ומשמעותי עבורנו.

כאשר אנו לוקחים פיקוד על חיינו, כאשר אנחנו עושים כמיטב יכולתנו, כאשר אנחנו מממשים את הפוטנציאל שלנו כבני אדם, כאשר אנחנו לוקחים 100% אחריות אישית על חיינו, כאשר אנחנו מחויבים לחלומות שלנו, אז ורק אז נוכל לחוות סיפוק ואושר אמיתי.

איך ספורטאי מצליח להגיע להישגים?

איך תצליחו להיות מאושרים אם לא תתאמנו?